Staff & faculties
 
PRINCIPAL Mrs. C LATHA
VICE PRINCIPAL MRS. BEENA S.N
HEAD MISTRESS (SECONDARY) MRS. RAJI O.A
HEAD MISTRESS (PRIMARY) MRS. DALY JHON
 
 
DEPARTMENT OF ENGLISH
No. Name Post Qualification
1. LATHA G MENON PGT/ HOD MA, BED,PGDCA
2. SASHIKALA JAYAKUMAR PRT M.A., PRE-PRIMARY
3. SYRIAC JOHN PGT MA., BED.,PGDCA
4. SMITHA M.K. TGT B.A,B.ED,M.S.
5. SHEEBA P.S. TGT M.A, B.ED.
6. VILASINI DEVI TGT M.A.,B.ED.
7. SOFFEE A.J. PGT M.A., B.ED.
8. VIJAYA P.A. TGT B.A., B.ED,
9. USHA MANOHARAN PGT M.A.,B.ED.
10. NEENU LAWRANCE PRT M.COM,B.ED.
11 LEEJO JOSE KOKKEN PRT B.A.,B.ED.
12 BEEA C.J PRT TTC
13 Preethi Lakshmi Sethunath PRT B.COM
14 Preethi Sunil Kumar PRT B.A.Ed.
 
 
DEPARTMENT OF MALAYALAM
No. Name Post Qualification
1. BEENA K.S. PGT/ HOD MA, BED,
2. UMADEVI C.P. TGT M.A., B.ED.,SET
3. RAMLA V.M. TGT MA., BED.,
4. LATHA A.K. TGT M.A.,B.ED.
5. CINCY CHUMMANDAR PRT B.A.,B.ED.
6. ANU K.R. PRT M.A.,B.ED.
7 NAZIA M PRT M.A., B.ED,
8. SINDU V.S. PRT BA , B.ED.
 
 
DEPARTMENT OF HINDI
No. Name Post Qualification
1. SHAJU C.T. PGT/ HOD M.A., B.ED
2. REENA VINCENT TGT PRAVEEN .B.ED.
3. AGAJA NAIR TGT PRAVEEN
4. BHAGYA LATHA K.B. PRT PRAVEEN DPT
5. NAMITHA VISWANATH TGT PRAVEEN , DIP IN HIN
6. SAVITHA K.M. PRT M.A., B.ED, SET
7. SIDHYA T.S. PRT B.A., DIP IN HINDI
 
 
DEPARTMENT OF SOCIAL SCIENCE
No. Name Post Qualification
1. BEENA LAURANCE PGT/ HOD M.A., B.ED
2. BINDU VINAYAN TGT B.A.,B.ED.(MA)
3. ASHA M.K. TGT M.COM,DIP.IN HINDI
4. BEENA FRANSIS PGT M.A.B.ED.,SET
5. FABITHA PGT M.COM,
6. PENNY M.A. PGT MCOM, B.ED, SET
7. RAJESH KUMAR PGT M.A.B.ED.
8. REMYA RAVINDRAN PGT M.A.B,ED,
9. HENA T.B. NTT M.A., PPTTC
10. ANOOJA P.A. TGT M.A.B.ED.
11 Vinodini E TGT M.A., B.ED.
12 Smitha Madhu TGT M.A.(History), B.Ed., M.Ed., CTET
 
 
DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE
No. Name Post Qualification
1. BIJU O.F. PGT/ HOD BSc comp,M.C.A.
2. DEEPAMADHAVAN NAIR PGT B.E.(CIVIL)DIP.IN COMP
3. SUBITHA P.K. TGT M.SC, DMCT
4. BYJU M PAUL PGT MCA
5. JAYANTHI MOHAN PRT B.COM, PGDCA
6 Shifa C.A. PRT B.SC.COMP
 
 
DEPARTMENT OF MATHEMATICS
No. Name Post Qualification
1. MANJULA SURESH PGT/ HOD M.Sc,B.Ed.
2. V.SARADA RAJAN TGT B.SC.,B.ED.
3. PRAMEELA P TGT B.SC,B.ED
4. RAZIA P.H. TGT M.SC.B.ED.
5 PREENA K.R. PRT B.SC. B.ED.
6 SHOBHA SIVADAS PGT M.SC.,B.ED,
7 BEENA MOHANAN PRT B.SC.,B.ED.
8 AFITHA M.A. PRT B.SC.,B.ED.
9 ANEESAMOL TGT B.SC.,B.ED.
10 REEJA T PGT M.SC.B.ED.
11 SUNITHA PGT M.SC.B.ED.
12 Liju Prabhakar TGT B.SC.,B.ED.
 
 
DEPARTMENT OF SCIENCE
No. Name Post Qualification
1. SANITHA MM PGT/HOD M.SC.,B.ED.
2. AMBILI T.R. PGT M.Sc,B.Ed.
3. GEETHA C TGT B.SC.,M.A,B.ED.
4. SABITHA SIRAJ TGT B.SC.,B.ED.
5. USHA K.G. TGT B.SC,B.ED
6. A.C. SEENA TGT B.SC.,B.ED.
7. BABY SHAMLA PRT B.SC.,B.ED.
8 JYOTHI LAKSHMI PRT M.A.DECE
09 HABEENA HABEEB PGT M.SC.,B.ED.
10 BABIDA RAHMAN PRT M.A(ECO). B.ED.
11 JULIE JOSE P PGT M.SC.,B.ED,
12 ASHA RADHAKRISHNAN PGT M.SC.,PHD
13 USHA RANI M.S. PGT M.SC.,B.ED.
14 ANNIE SMITHA PJ PGT M.SC.,B.ED.
15. PROF.RAVIVARMA PGT/PROF M.SC.
16. KRISHNA KUMARI PGT M.SC.,B.ED.
17 DHANYA PV TGT M.SC.,B.ED.
18 LINY P.L. TGT B.SC.,B.ED.
19. BILNY C.M. PGT M.SC.,B.ED.
20. SHAHNAZ PGT M.SC.
21. LIGI P.J. PGT(PHY) M.SC.B.ED.
22. LAILA M.V. PGT(PHY M.SC.,B.ED.
23. MINI N PGT(CHE M.SC.,B.ED.
24. SREELEKHA P.K. PGT(CHE M.SC..B.ED.
25. SMITHA ANIL KUMAR PRT B.SC.,B.ED.
26. Divya B PGT Physics M.Sc.(Phy) B.Ed
27 Renu Varghese PRT M.Sc., B.Ed., CTET
28 Biji K Balan PRT B.SC.(Zoology) B.Ed
29 Sameera Aboobacker TGT Science M.Sc.(Botony), B.Ed
30 Hasanath Yousuf PRT TTC
 
 
K.G.TEACHERS
No. Name Post Qualification
1. USHA KUTTAN COD/ PRT MA.,PPTTC
2. SUBAIDA P.V. NTT SSLC,PPTTC
3. BEENA RANJITH KR NTT B.A.,DECE
4. M.A.VEENA NTT +2,PPTTC
5. HENA T.B. NTT M.A., PPTTC
6 ROSILY SYRIAC NTT B.A., PPTTC
7. SEEMA SURESH NTT B.SC.,PPTTC
8. SMITHA V.S. NTT B.A.,PPTTC
9. RAMSIYA SALIM NTT B.A.,PPTTC
10 MOLY PHYLIPH NTT B.A.,MONT.TRIN
11. SELIN JENSON KGT BA, TTC
12. WENTY THIMOTHI NTT BA, TTC
13 SHEENA BENNY KG BA, PPTTC
14 SHAHINA V.K. PLAY SCH B.A.HINDI
15 Femy Mary KGT B.A. MONT.TRAD
 
 
OTHERS
No. Name Post Qualification
1. BEENA S NAIR V.P. M.A.,B.ED.
2. DALY JOHN C H.M. M.A.,B.SC.,B.ED.
3 RAJI O.A. H.M. B.A.,B.ED.
4. PRAMEELA C LIBRARIAN B.LIB
5. SREEKALA MOHAN MUSIC B.A.(MUSIC)
6. ALENTEENA DANCE DANCE
7. ANIL KUMAR ART ART
8 SMIJA K.G ART BFA
9 SREELAKSHMI PET B.P.E.,M.P.ED.
10 SARIKA T.S. FASHION P.G.(FASHION)
11 FOUSIA K.A. ARABIC B.A.,AFSAL-UL
12. NIHMATHULLA SAHAL ARABIC B.A.,B.ED
13. A.M. SUHARA ARABIC M.A.
14. MUBASHIR PET MPE
15 Moudeekutty M ARABIC B.A., BEd
16 Sreeju Sasi MUSIC DIP.in MUSIC
 
UPDATES
 
photo gallery
GALLERY
 
iespublicschool@gmail.com 0487-2308326, 2305704